Zdalny dostęp i pomoc przez Internet z wykorzystaniem TeamViewer Pobierz program do pomocy zdalnej firmy iTECH
 

Usługi i rozwiązania IT

 

  • Obsługa informatyczna firm
  • Sieci komputerowe
  • Sprzedaż i serwis sprzętu
  • Sprzedaż i serwis oprogramowania

:)

 
Jesteś na: STRONA GŁÓWNA /  Obsługa informatyczna /  Audyty informatyczne /  Audyt legalności

Audyt legalności

Audyt legalności

Wobec pojawiania się na rynku coraz to nowych programów, powszechności dostępu do internetu w firmach, oraz rotacji kadr zagrożenie zwiększaniem się ilości nielegalnych programów występujących w zasobach pamięci komputerów pracowników rośnie. Problem potęguje to, że firmy rzadko potrafią samodzielnie zweryfikować, jakie oprogramowanie jest licencjonowane, oraz czy liczba posiadanych licencji na oprogramowanie odpowiada stanowi faktycznemu.
 
Potoczne określenie "piractwo komputerowe" obejmuje korzystanie z nielegalnych kopii programów oraz nielegalne ich powielanie. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem "piractwo komputerowe" jest obiektem zainteresowania organów ścigania, które mogą i podejmują działania bez wiedzy i udziału podmiotu kontrolowanego. Lektura prasy wskazuje, że działania te przynoszą dobre wyniki, których rezultatem są wysokie kary finansowe. Bardziej szczegółowych informacji o tego typu akcjach można uzyskać na stronie organizacji Business Software Alliance ( BSA ), która zajmuje się ściganiem firm korzystających z nielegalnego oprogramowania.
 
Istota audytu legalności sprowadza się do skonfrontowania liczby i typu licencji (OEM, licencje indywidualne, MOLP, Select itp.) z informacjami zebranymi w trakcie audytu oprogramowania. W rezultacie uzyskuje się odpowiedź na pytania; na które aplikacje firma posiada zbyt małą liczbę licencji, na które w ogóle ich nie posiada i w ilu przypadkach posiada więcej licencji niż zainstalowanych w sieci aplikacji.